Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie łatwiejsze

Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie prostsze

Poradnik

Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie jaśniejsze. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocach finansowych. Dzięki zmianie znikną problemy z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na złe konto. Projekt zaistniał w skutku współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie jaśniejsze

– Nowe przepisy przyjęte pozostały w Parlamencie jednomyślnie, co daje o tym, że to inicjatywa ponad podziałami i bardzo potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw i nikt nie zatrzymał się od głosu. Nowe ustawy zaczną działać w procesu 3 miesięcy po pracy ustawy w Serwisie Ustaw.

Pomyłka może sprawić się każdemu

– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem poważnych problemów. W ekstremalnych wypadkach klienci zostawaliśmy w ostatni rodzaj pieniądze, skoro nie było mechanizmu zmuszającego odbiorcę do obrotu środków. Dzięki tej kolei w grupie przypadków zdobędziemy je nawet w toku kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W pracy pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego użytkownika (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach produkowanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta czy nawet wykonały przelew na konto podane np. w środkach informacyjnych. Do ostatniej pory, nie było lśniącej i ciągłej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych odbiorcy, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Jak odzyskać pieniądze?

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie wyrażałeś swój bank lub WZROST o tym fakcie. Obecny będzie traktował 3 dni na poinformowanie konsumencie o braku i konwencjach braku zwrotu sposobów w procesu 30 dni.

– Zwrot materiałów będzie produkowany na dodatkowy rachunek techniczny, co umożliwia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w procesu 1 dnia roboczego będzie kierował je na konto klienta. Gdy w zgodę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w procesu 30 dni, bank lub Ruch będzie zobowiązany do dania płatnikowi danych klienta.

– Umożliwi to skuteczne dochodzenie chcenia na ulicy sądowej. Podstawę prawną być będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest przydatne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy nazywa to, że klient omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie dodatkowo koszty związane z procesem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych

Powodem do stworzenia proponowanych zmian stanowiły przedmioty zgłaszane przez nabywców do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach akcji Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w punktu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które stanowiły tematem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Poradzie Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zaproszonych do wymiany w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments