Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak korzystać na ropie naftowej?

Poradnik

Jak pracować na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy bombardowani danymi o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się ile na tych pytaniach można uzyskać oraz kiedy to w pracy zrobić. A inwestować w ropę można bardzo prosto. Obecnie w Polsce mamy wstęp do instrumentów ekonomicznych oraz narzędzi, dzięki którym wszystek spośród nas potrafi w zaciszu domowego fotela czerpać ze kolei wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie wymagają mieć ropę naftową ?
Ropa jest materiałem, bez jakiego nie może pracować żadna gospodarka. To jeden spośród najbardziej pożądanych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat ewoluują a z powodem bieżącego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co więcej, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła więc o prawie 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był całkiem stabilny. W pozostałej połowie tegoż roku nastąpiła jednak duża obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Istniała więc ale tylko chwila wytchnienia dla klientów. Od stycznia 2007 notowania znacznie łatwo pną się w głowę.

Czym właściwie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Drinkom spośród nich istnieje Brent, brana na budowach na Morzu Północnym, i kolejna to West Texas Intermediate, brana na Podobnym Wschodzie, przecież w znaczącej mierze rafinowana w Stopniach Zjednoczonych – dlatego niezwykle popularna. Ta inna jest zwykle o jakiś 1-2$ droższa. Do tego zespołu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszelakie rodzaje ropy montowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy nabywać oraz sprzedawać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy osiągnąć kontrakty CFD , jeśli jednak dołączymy do sądzie, że tworzy się na placu korekta wtedy możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD czerpiemy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy wymagali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją ostatnie to transakcje dostępne dla dużego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty inwestor musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor kieruje swoje wartości sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a wszystka cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile pragnę być pieniędzy?
Aby czerpać z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w lokalu maklerskim, który oferuje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupie Europejskiej mamy duży wybór brokerów z Londynu, których ceny prowizji chodzą do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą podejmować w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (nadzorowanych przez KNF) dzięki czemu każde rzeczy powiązane z podłożem oraz zarządzaniem rachunku załatwimy w stylu polskim nie przemieszczając się z domu lub swojego biura.

Konta na układy CFD mogą być zakładane w dalekich walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów albo jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli używać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a dodatkowo tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na poszczególnym rachunku inwestycyjnym obsługiwanym przez internet z dodatkowego mieszkania na podłodze.

Kupować bądź sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą rosły. Ciągle rośnie na nią zbyt, w granicę jak podnoszą się światowe parki samochodowe. Dziś w Stopniach Związanych jest 250 milionów pojazdów, natomiast w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chodzi chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy dodatkowo wspominać o prężnie utrzymujących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w regionach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje teraz niemalże wyczerpany. Nie planuj wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny zachowywały się na stabilnym poziomie przydatne byłoby „pojawianie się” co mało lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze własnymi złożami.

„Ceny ropy będą wciąż rosnąć, gdyż firmy naftowe za chwila inwestowały w pracę oraz infrastrukturę, aby mogły sobie poradzić z większym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były stary FED.

Wszystko to też prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę teraz w pozostałej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania otrzymają w przeciągu kilku lat 200$.

Jest też nowa część medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie odbijają się w skutku z ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy dlatego oczekiwać i kontroli i mocnych spadków. Inwestorzy, którzy mają, że przychodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do muzyki na spadki.

Ropa naftowa toż bardzo prosty towar natomiast jej zmiany polecane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowoczesnym technikom oraz szerocy rynków walutowych możemy i właśnie w Polsce zawierać sprzedaże na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto spośród ostatniego używać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments