Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Poradnik

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów naraz także w pośpiechu, by pieniądze szybko doszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą więc stanowić niepoprawne dane adresata, zbyt wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego podejścia a że wywoływać za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane klientowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to najmniej szkodliwe pomyłki, które możemy sprawić. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew i tak zostanie rozesłany do prawidłowej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy osadza się nowe konto i wymaga zasilić je tekstem z poprzedniego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W ostatnim przykładu problem zatrzymuje się dużo dużo poważny. Bank nie odpowiada za pomyłki klientów w obecnej postaci a potrafi nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W ostatnim wypadku można jedynie umówić się z odbiorcą i poprosić o zwrot różnicy w kwotach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie szersza niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie przeprowadzony. W wypadku zbyt dużych przelewów z chwilą przyszłą bogata w porządku natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna odpowiedź była gorsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najznakomitszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za mały czy zbyt daleki czas cyfr, okienko z komunikatem powiadomi o błędzie, lub przelew nie zostaje wykonany i gość z banku umówi się spośród jego zleceniodawcą.

Błąd w pór cyfr lub złe ich wejście to już zdecydowanie nowa rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy artykuł na osobne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w ciągu kilku dni roboczych (czas oczekiwania może kłócić się w zależności od regulaminu, w wybranych bankach trwa ledwie dzień, w pozostałych nawet ponad tydzień). Jeśli natomiast błędny numer jest skuteczny, to pieniądze trafią na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma nowa osoba.

Cofnięcie przelewu – co czynić?

Popełniliśmy błąd w wymiarze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W zależności z banku możemy zrobić:

anulowanie samodzielne z rządu bankowości internetowej – przydatne w niewielu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie zawsze jest możliwa (szukaj porad w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest dodatkowe, i kiedy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank zapewne nie zgodzić się na cofnięcie przelewu, jeśli w przepisie jest zapis, że agencja nie anuluje działań z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi interesów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest toż jednak regułą (znów zależy jedynie z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Dodaje się te szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została również zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i kończących), ważna ją odkręcić. Ale gdy pieniądze poszły teraz na obce konto, z stylu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze i ewentualnie toż w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy oddana do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługę w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Jest toż jednak jedynie silna opinia, nie obowiązek. Na sił zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zadanie zgodne z stałym życiem i zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego założeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może przesłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do ceny na sił zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „wszystek, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej osoby, jest przymuszony do dania korzyści w krwi, i skoro to niemożliwe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego oznacza to obowiązek zwrotu pieniędzy (w końcu stanowiło toż bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, która chce odzyskać swój majątek. Wiadomo nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy swoje pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest przecież częścią i nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas wielu kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może dostać opłatę. Dodatkowa metoda jest stosowana tylko z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane i musi zaangażowania pracowników firmy. W zależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Oczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy ale z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank podejmie się uwagi w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze dużo. W zależności od firmy potrafi żyć owo ilość od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments